Gold Rights Respecting Schools

As of January 2018, we have 379 Gold Rights Respecting Schools. 

On this page, you can find a list of schools that have achieved the  Unicef UK Gold Rights Respecting Schools Award in the last three years.

Gold: Rights Respecting is the highest level of the Award and is granted to schools that have fully embedded the principles of the Convention into their ethos and curriculum. The accreditation is valid for a period of three years.

Find out which schools have achieved Silver.

North East England

Including: Darlington, Durham, Gateshead, Hartlepool, Middlesbrough, Newcastle upon Tyne, North Tyneside, Northumberland, Redcar and Cleveland, South Tyneside, Stockton-on-Tees, Sunderland

Darlington
The Federation of Abbey Schools, Primary

Durham
Chilton Primary School, Primary
Cleves Cross Primary School, Primary
Cockton Hill Junior School, Primary
Cotsford Infant School, Primary
Langley Moor Primary School, Primary
Nettlesworth Primary School, Primary
Oakley Cross Primary School, Primary
Rosa Street Primary School, Primary
St Joseph’s RC Primary School Blackhall, Primary
St Mary’s RCVA Primary School Wingate, Primary
Timothy Hackworth Primary School, Primary
Wheatley Hill Primary School, Primary
Wingate Infant School, Primary

Gateshead
Bensham Grove Nursery School, Primary
Bill Quay Primary School, Primary
Front Street Community Primary School, Primary
Oakfield Infant School, Early Years
Oakfield Junior School, Primary

North Tyneside
Beacon Hill, Special

Northumberland
Stamfordham First School, Primary

Stockton-on-Tees
Roseberry Primary School, Primary
The Glebe Primary School, Primary
Wolviston Primary School, Primary

Sunderland
Diamond Hall Junior Academy, Primary

North West England

Including: Blackburn with Darwen, Blackpool, Bolton, Bury, Cheshire East, Cheshire West and Chester, Cumbria, Halton, Knowsley, Lancashire, Liverpool, Manchester, Oldham, Rochdale, Salford, Sefton, St Helens, Stockport, Tameside, Trafford, Warrington, Wigan, Wirral

Blackburn with Darwen
Newfield School, Special

Cheshire West and Chester
Cherry Grove Primary School, Primary

Cumbria
Church Walk CofE Primary School, Primary
Sandgate School, Special
Sandside Lodge School, Special

Lancashire
Accrington Peel Park Primary School, Primary
Ashton Primary School, Primary

Manchester
Haveley Hey Community School, Primary
St Mary’s CE Primary School, Primary
The Willows Primary School, Primary

Rochdale
Castleton Primary School, Primary

Sefton
Crosby High School, Special
St Oswald’s Church of England Primary School, Primary

Wirral
Bidston Village CE Primary School, Primary
St Bridget’s C E Primary School, Primary

Yorkshire and the Humber

Including: Barnsley, Bradford, Calderdale, Doncaster, East Riding of Yorkshire, Kingston upon Hull, Kirklees, Leeds, North Lincolnshire, North East Lincolnshire, North Yorkshire, Rotherham, Sheffield, Wakefield, York

Calderdale
Beech Hill Primary School, Primary

Kingston-upon-Hull
Ganton School, Special

North Lincolnshire
St Norbert’s Catholic Primary School, Primary

North Yorkshire
Selby Community Primary School, Primary

West Midlands

Including: Birmingham, Coventry, Dudley, Herefordshire, Sandwell, Shropshire, Solihull, Staffordshire, Stoke-on-Trent, Telford and Wrekin, Walsall, Warwickshire, Wolverhampton, Worcestershire

Birmingham
Parkfield Community School, Primary

Dudley
Glynne Primary School, Primary
Lutley Primary School, Primary

Staffordshire
Westwood First School, Primary

East Midlands

Including: Derby, Derbyshire, Leicester, Leicestershire, Lincolnshire, Northamptonshire, Nottingham, Nottinghamshire, Rutland

Leicestershire
Holywell Primary School, Primary

Lincolnshire
Bourne Abbey Church of England Primary Academy, Primary
Bourne Elsea Park Church of England Primary Academy, Primary
Gosberton House School, Special
St Norbert’s Catholic Primary School, Primary
The Phoenix Academy, Special

Nottingham
Awsworth Primary and Nursery School, Primary
Middleton Primary and Nursery School, Primary

East of England

Including: Bedford Borough, Bedfordshire Central, Cambridgeshire, Essex, Hertfordshire, Luton, Norfolk, Peterborough, Southend on Sea, Suffolk, Thurrock

Hertfordshire
Applecroft Primary School, Primary
Peartree Spring Primary School, Primary
St Thomas More RC Primary School, Primary
The Cranbourne Primary School, Primary

Essex
Parkhill Infants’ School

South East England

Including: Bracknell Forest, Brighton and Hove, Buckinghamshire, East Sussex, Hampshire, Isle of Wight, Kent, Medway, Milton Keynes, Oxfordshire, Portsmouth, Reading, Slough, Southampton, Surrey, West Berkshire, West Sussex, Windsor and Maidenhead, Wokingham

Buckinghamshire
Highcrest Academy, Secondary
The Iver Village Junior School, Primary

Hampshire
Horndean Technology College, Secondary
Icknield School, Special
Newlands Primary School, Primary
Norman Gate Primary School, Special
North Farnborough Infant school, Primary
Old Basing Infant School, Primary
Saint Lawrence Church of England Primary School, Primary
The Crescent Primary School, Primary
Wildern School, Secondary

Kent
Seal Church of England Voluntary Controlled Primary School, Primary

Medway
Abbey Court Special School, Special
The Howard School, Secondary

Portsmouth
Admiral Lord Nelson School, Secondary

Reading
Caversham Primary School, Primary

Slough
St Anthony’s Catholic Primary School, Primary
St Mary’s Church of England Primary School, Primary

Southampton
Fairisle Infant and Nursery School, Primary

Surrey
Avenue Primary Academy, Primary
Worplesdon Primary School, Primary

West Sussex
Birchwood Grove Community Primary School, Primary
Bourne Community College, Secondary
East Preston Infant School, Primary
Felpham Community College, Secondary
Milton Mount Primary School
Tanbridge House School, Secondary
The Gattons Infant School, Early Years
The Regis School, Secondary

South West England

Including: Bath and North East Somerset, Bournemouth, Bristol, Cornwall, Devon, Dorset, Gloucestershire, Isles of Scilly, North Somerset, Plymouth, Poole, Somerset, South Gloucestershire, Swindon, Torbay, Wiltshire

Bournemouth
Moordown St John’s CE VA Primary School, Primary

Bristol
Bridge Farm Primary School, Primary
Holymead Primary School, Primary
West Town Lane Academy, Primary

Cornwall
North Petherwin School, Primary
Pondhu Primary School, Primary
Werrington Community Primary School, Primary

Dorset
Canford Heath Junior School, Primary
Chickerell Primary Academy, Primary
Ferndown Middle School, Secondary
Henbury View First School, Primary
Highcliffe St Mark, Primary
Lockyer’s Middle School, Primary
Milton-on-Stour Church of England Primary School, Primary
Mudeford Primary School, Primary
St Andrew’s C of E Primary School Yetminster, Primary
St John’s CE VC First School, Primary

Gloucestershire
Severnbanks Primary School, Primary

Poole
Canford Heath Infant School, Primary
Canford Heath Junior School, Primary

Somerset
Minehead Middle School, Primary

Torbay
Upton St James CofE Primary School, Primary

London

Including: Barking and Dagenham, Barnet, Bexley, Brent, Bromley, Camden, City of London, Croydon, Ealing, Enfield, Greenwich, Hackney, Hammersmith and Fulham, Haringey, Harrow, Havering, Hillingdon, Hounslow, Islington, Kensington and Chelsea, Kingston upon Thames, Lambeth, Lewisham, Merton, Newham, Redbridge, Richmond upon Thames, Southwark, Sutton, Tower Hamlets, Waltham Forest, Wandsworth, Westminster

Barnet
St Paul’s CE Primary School, Primary
St Catherine’s RC School, Primary
Sunnyfields Primary School, Primary

Bexley
St Thomas More Catholic Primary School, Primary

Camden
Christ Church C of E Primary School, Primary
Emmanuel CE Primary School, Primary
Hampstead School, Secondary
Holy Trinity CE Primary School NW3, Primary
Kentish Town CE Primary School, Primary
Netley Primary School & Centre for Autism, Primary
Torriano Primary School, Primary

Croydon
Croydon College, Secondary
Downsview Primary School, Primary
Elmwood Infant and Nursery School

Ealing
Allenby Primary School, Primary
Hambrough Primary School, Primary
St Ann’s School, Special

Enfield
Brettenham Primary School, Primary
George Spicer Primary School, Primary

Hackney
Millfields Community School, Primary
Shoreditch Park Primary School

Hammersmith and Fulham
Wormholt Park Primary, Primary

Harrow
Belmont School, Primary
Cannon Lane Primary School, Primary
Glebe Primary School, Primary
Heathland School, Primary
Kenmore Park Infant & Nursery, Primary
Newton Farm Nursery, Infant and Junior School, Primary
Norbury School, Primary
Pinner Park Junior School, Primary
St Anselm’s Catholic Primary, Primary
St John Fisher Catholic Primary School, Primary
Stag Lane Junior School, Primary
Whitefriars School

Hounslow
Beavers Community Primary School, Primary

Newham
St Stephen’s Primary School, Primary

Redbridge
John Bramston Primary School, Primary
Parkhill Junior School, Primary

Sutton
Avenue Primary School, Primary

Tower Hamlets
Hague Primary School, Primary
Lawdale Junior School, Primary
Phoenix School, Special

Wandsworth
Beatrix Potter Primary School, Primary
Burntwood School, Secondary
Chesterton Primary School, Primary
Earlsfield Primary School, Primary
Furzedown Primary School, Primary
Franciscan Primary School, Primary
John Burns Primary School, Primary
Paddock School, Special
Riversdale Primary School, Primary
Shaftesbury Park, Primary

Westminster
St Mary Magdalene CofE Primary School, Primary

Northern Ireland

Including: Belfast, North Eastern, South Eastern, Southern, Western

Belfast
Holy Rosary Primary School, Primary

North Eastern
Crumlin Integrated Primary School, Primary
Knockloughrim Primary School, Primary
Spires Integrated Primary School, Primary
St Patrick’s & St Brigid’s Primary School, Primary

South Eastern
Ballinderry Primary Lisburn, Primary
Ballyholme Primary School, Primary
Beechlawn Special School
Christ the Redeemer Lagmore Belfast, Primary

Knockevin Special School, Special

Southern
Aughnacloy Primary School, Primary
Portadown Integrated Primary School, Primary
Sperrinview Special School, Special
St Mary’s High School Newry, Secondary
St Patrick’s College Dungannon, Secondary

Western
Good Shepherd Primary & Nursery School, Primary
Greenhaw Primary School Derry, Primary
St Columba’s Primary School, Clady, Primary

Scotland

Including: Aberdeen City, Aberdeenshire, Angus, Argyll & Bute, Clackmannanshire, Dumfries & Galloway, Dundee City, East Ayrshire, East Dunbartonshire, East Lothian, East Renfrewshire, City of Edinburgh, Eilean Siar, Falkirk, Fife, Glasgow City, Highland, Inverclyde, Midlothian, Moray, North Ayrshire, North Lanarkshire, Orkney Islands, Perth & Kinross, Renfrewshire, Scottish Borders, Shetland Islands, South Ayrshire, South Lanarkshire, Stirling, West Dunbartonshire, West Lothian

Aberdeen City
Ashley Road School, Primary
Cutler Primary School, Primary
Ferryhill School, Primary
Harlaw Academy, Secondary
Riverbank, Primary
Scotstown School, Primary

Aberdeenshire
Banff Primary, Primary
Bervie Primary School, Primary
Crathie School, Primary
Ellon Academy, Secondary
Fordyce Primary School, Primary
Foveran Primary School, Primary
Lairhillock Primary School, Primary
Loudoun Academy, Secondary
Midmar Primary School, Primary
Portlethen Primary School, Primary
Redmyre School, Primary
Strathdon Primary School, Primary
Turriff Academy, Secondary

Dumfries & Galloway
Beattock School

East Dunbartonshire
Castlehill Primary School, Primary
Douglas Academy

East Lothian
Ross High School, Secondary

East Renfrewshire
Barrhead High School, Secondary
Busby Primary School, Primary
Carolside Primary School, Primary
Kirkhill Primary School, Primary
Mearns Primary School, Primary
St John’s Primary School, Primary
St Thomas’ Primary School, Primary
Woodfarm High, Secondary

Edinburgh, City of
Castleview Primary School, Primary
Dean Park Primary School, Primary
George Heriot’s School, Secondary
George Watson’s College, Primary
Gracemount High School, Secondary
Prestonfield Primary School, Primary
Redhall School, Special
Sciennes Primary School, Primary

Falkirk
St Margaret’s Primary School, Primary

Fife
Kinghorn Primary School, Primary
Leuchars Primary School, Primary
St Ninian’s Primary School, Primary

Glasgow City
Haghill Primary School, Primary
St Monica’s Primary School, Primary
The Glasgow Academy: Preparatory School, Primary

Highland
Cradlehall Primary School, Primary

Inverclyde
Gourock Primary School, Primary
Inverkip Primary, Primary
Whinhill Primary School, Primary

Midlothian
Lasswade Primary School, Primary
Paradykes Primary School, Primary

North Ayrshire
Beith Primary School, Primary

North Lanarkshire
Balmalloch Primary School, Primary
Greenhill and Drumpark Primary School, Primary
Pentland School, Special
St John Paul II Primary, Primary
Woodlands Primary School, Primary

Perth and Kinross
Coupar Angus Primary School, Primary
Goodlyburn Primary School, Primary
Muthill Primary School, Primary
Newhill Primary School, Primary
St Dominic’s RC Primary School, Primary
Murthly Primary School, Primary

Renfrewshire
Arkleston Primary School, Primary

Scottish Borders
Langlee Primary School, Primary
Priorsford Primary School, Primary

Shetland Islands
Cullivoe Primary School, Primary

South Ayrshire
Alloway Primary School, Primary
Barassie Primary School, Primary
Dundonald Primary School, Primary
Kingcase Primary School, Primary
Muirhead Primary School, Primary
St John’s Primary School, Primary
Struthers Primary School, Primary
Symington Primary School, Primary
Tarbolton Primary School, Primary

South Lanarkshire
Biggar High School, Secondary
Mossneuk Primary School, Primary

West Dunbartonshire
Clydebank High School, Secondary
St Mary’s Primary School, Primary

West Lothian
Beatlie School Campus
Boghall Primary School, Primary
East Calder Primary School, Primary
Knightsridge Primary School, Primary
St Kentigern’s Academy, Secondary
St Ninian’s Primary School, Primary
Windyknowe Primary School, Primary

Wales

Including: Blaenau Gwent, Bridgend, Caerphilly, Cardiff, Carmarthenshire, Ceredigion, Conwy, Denbighshire, Flintshire, Gwynedd, Isle of Anglesey, Merthyr Tydfil, Monmouthshire, Neath Port Talbot, Newport, Pembrokeshire, Powys, Rhondda, Cynon, Taff, Swansea, Torfaen, Vale of Glamorgan, Wrexham

Blaenau Gwent
Ystruth Primary School, Primary

Bridgend
Garth Primary School, Primary

Caerphilly
Trinity Fields School and Resource Centre, Special

Cardiff
Christ The King R.C. Primary School, Primary
Millbank Primary School, Primary

Ceredigion
Ysgol Gynradd Aberteifi, Primary

Merthyr Tydfil
St Mary’s R.C. Primary School

Pembrokeshire
Pembroke Dock Community School, Primary
Portfield School, Special

Rhonnda Cynon Taff
Alaw Primary School, Primary

Swansea
Birchgrove Primary, Primary
Bishopston Primary School, Primary
Blaenymaes Primary School, Primary
Brynmill Primary School, Primary
Cadle Primary School, Primary
Cefn Hengoed Community School, Secondary
Craigcefnparc Primary School, Primary
Gorseinon Primary School, Primary
Penllergaer Primary School, Primary
Pentrehafod Comprehensive, Secondary
Pentre’r Graig Primary, Primary
Penyrheol Comprehensive School, Secondary
Pontybrenin Primary, Primary
Terrace Road, Primary
Whitestone Primary School, Primary
YGG Llwynderw, Primary
YGG Tirdeunaw, Primary
YGG Y Login Fach, Primary

Vale of Glamorgan
Cadoxton Community Primary, Primary