Awarded Schools

Gold

Here you can find a list of schools that have achieved the Unicef UK Gold Rights Respecting Schools Award in the last three years.

Gold: Rights Respecting is the highest level of the Award and is granted to schools that have fully embedded the principles of the UN Convention on the Rights of the Child into their ethos and curriculum. The accreditation is valid for a period of three years.

Find out which schools have achieved Silver.

North East England

Including: Darlington, Durham, Gateshead, Hartlepool, Middlesbrough, Newcastle upon Tyne, North Tyneside, Northumberland, Redcar and Cleveland, South Tyneside, Stockton-on-Tees, Sunderland

Durham
Annfield Plain Infant School, Primary
Cleves Cross Primary School, Primary
Dene House Primary School, Primary
Hesleden Primary School, Primary
Hope Wood Academy
Langley Moor Primary School, Primary
Nettlesworth Primary School, Primary
Oakley Cross Primary School, Primary
Rosa Street Primary School, Primary
St Benet’s Roman Catholic Voluntary Aided Primary School, Primary
St. Cuthbert’s RC Primary School, Primary
St Joseph’s RC Primary School, Blackhall, Primary
St Mary’s Roman Catholic Voluntary Aided Primary School, Wingate, Primary
The Oaks Secondary School, Secondary
Timothy Hackworth Primary School, Primary
Wheatley Hill Primary School, Primary
Wingate Primary School, Primary

Gateshead
Bill Quay Primary School, Primary
Birtley East Community Primary School, Primary
Corpus Christi Catholic Primary School, Primary
Front Street Community Primary School, Primary
Furrowfield School, Special
St Joseph’s Catholic Primary School, Primary

Hartlepool
Eskdale Academy, Primary
Stranton Primary School, Primary

Middlesbrough
Ayresome Primary School, Primary

Newcastle upon Tyne
Simonside Primary School, Primary

North Tyneside
St Cuthberts Roman Catholic Voluntary Aided Primary School, Primary

Redcar and Cleveland
Green Gates Primary School, Primary
Kilton Thorpe Specialist Academy, Special

Stockton-on-Tees
Abbey Hill Academy, Special
Bewley Primary School, Primary
Conyers School, Secondary
Green Gates Academy, Special
Kirklevington Primary School, Primary
Mandale Mill Primary School, Primary
Oakdene Primary School, Primary
The Glebe Primary School, Primary
Wolviston Primary School, Primary

Sunderland
Benedict Biscop Church of England Academy, Primary
Hasting Hill Academy, Primary

North West England

Including: Blackburn with Darwen, Blackpool, Bolton, Bury, Cheshire East, Cheshire West and Chester, Cumbria, Halton, Knowsley, Lancashire, Liverpool, Manchester, Oldham, Rochdale, Salford, Sefton, St Helens, Stockport, Tameside, Trafford, Warrington, Wigan, Wirral

Blackburn with Darwen
Newfield School, Special

Bolton
St Brendan’s RC Primary School, Primary

Cheshire East
Dean Valley Community Primary School, Primary
Gorsey Bank Primary School, Primary

Cumbria
Armathwaite School, Primary
Sandgate School, Special

Halton
Chesnut Lodge Special School, Special

Lancashire
Lomeshaye Junior School, Primary

Liverpool
Whitefield Primary School, Primary

Manchester
Ashbury Meadow Primary School, Primary
Ashgate Specialist Support Primary School, Special
Baguley Hall Primary School, Primary
Beaver Road Primary School, Primary
Bridgelea Primary School, Primary
Camberwell Park Specialist Support School, Special
Co-op Academy Broadhurst, Primary
Haveley Hey Community School, Primary
Longsight Community Primary School, Primary
North Ridge High School, Special
Plymouth Grove Primary School, Primary
Rack House Primary School, Primary
St Ambrose RC Primary School, Primary
St Catherine’s RC Primary School, Primary
St Elizabeth’s Catholic Primary School, Primary
St Mary’s CofE Junior and Infant School, Primary
St Wilfrid’s CofE Aided Primary School Northenden, Primary
The Willows Primary School, Primary
Unity Community Primary, Primary

Rochdale
Bowlee Park Community Primary School, Primary

Sefton
St Oswald’s Church of England Primary School, Primary
Valewood Primary School, Primary

St Helens
St Mary & St Thomas’ CofE Primary School, Primary

Stockport
Cheadle Primary School, Primary
Hursthead Junior School, Primary

Wirral
Poulton Lancelyn Primary School, Primary
Town Lane Infant School, Primary

Yorkshire and the Humber

Including: Barnsley, Bradford, Calderdale, Doncaster, East Riding of Yorkshire, Kingston upon Hull, Kirklees, Leeds, North Lincolnshire, North East Lincolnshire, North Yorkshire, Rotherham, Sheffield, Wakefield, York

Kirklees
Spring Grove Junior, Infant and Nursery School, Primary

North Lincolnshire
St Norbert’s Catholic Primary Voluntary Academy, Primary

North Yorkshire
Brompton Community Primary School, Primary
Broomfield School, Primary
Elderbank Primary School, Primary
Glasshouses Community Primary School, Primary
Selby Community Primary School, Primary

Sheffield
Dore Primary School, Primary

West Midlands

Including: Birmingham, Coventry, Dudley, Herefordshire, Sandwell, Shropshire, Solihull, Staffordshire, Stoke-on-Trent, Telford and Wrekin, Walsall, Warwickshire, Wolverhampton, Worcestershire

Birmingham
Acocks Green Primary School, Primary
Beeches Infant School
Cherry Orchard Primary School, Primary
Chilcote Primary School, Primary
English Martyrs’ Catholic Primary School, Primary
Goodway Nursery School, Early Years
Hawthorn Primary School, Primary
Hill West Primary School, Primary
Holy Cross Catholic Primary School, Primary
Jakeman Nursery School, Early Years
James Brindley School, Special
Leigh Primary School, Primary
Longwill School for Deaf Children, Special
Nelson Mandela School, Primary
Oscott Manor School, Special
Robin Hood Academy, Primary
Selly Park Girls’ School, Secondary
Shenley Fields Nursery School, Early Years
Somerville Primary School, Primary
The Oval School, Primary
The Rosary Catholic Primary School, Primary
Topcliffe Primary School, Primary
Washwood Heath Academy
Wyndcliffe Primary School, Primary

Dudley
Blanford Mere Primary School, Primary

Herefordshire
Weston-under-Penyard CofE Primary School, Primary
Whitchurch CofE Primary School, Primary

Staffordshire
Painsley Catholic College, Primary
Westwood First School, Primary

Walsall
Ryders Hayes School, Primary

Warwickshire
Lighthorne Heath Primary School, Primary
Sydenham Primary School, Primary

Worcestershire
Meadows First School, Primary

East Midlands

Including: Derby, Derbyshire, Leicester, Leicestershire, Lincolnshire, Northamptonshire, Nottingham, Nottinghamshire, Rutland

Derbyshire
Ashgate Croft School, Primary
Bourne Elsea C of E Primary Academy
Duckmanton Primary School, Primary

Leicestershire
Holywell Primary School, Primary

Lincolnshire
Bourne Abbey Church of England Primary Academy, Primary
Gipsey Bridge Academy, Primary
Gosberton House Academy, Special
Langtoft Primary School, Primary
St Norbert’s Catholic Primary School, Primary

Nottingham
Middleton Primary and Nursery School, Primary

Nottinghamshire
Awsworth Primary School, Primary

East of England

Including: Bedford Borough, Bedfordshire Central, Cambridgeshire, Essex, Hertfordshire, Luton, Norfolk, Peterborough, Southend on Sea, Suffolk, Thurrock

Bedford Borough
Grange Academy, Special

Cambridgeshire
Comberton Village College, Secondary

Essex
Down Hall Primary School, Primary

Hertfordshire
Brookland Junior School, Primary
Rickmansworth Park Junior Mixed and Infant School, Primary
St Meryl School, Primary

Peterborough
Castor C of E Primary School, Primary

Suffolk
Houldsworth Valley Primary Academy, Primary
St Edmund’s Catholic Primary School, Primary

South East

Including: Bracknell Forest, Brighton and Hove, Buckinghamshire, East Sussex, Hampshire, Isle of Wight, Kent, Medway, Milton Keynes, Oxfordshire, Portsmouth, Reading, Slough, Southampton, Surrey, West Berkshire, West Sussex, Windsor and Maidenhead, Wokingham

Buckinghamshire
Marlow Church of England Infant School, Primary

East Sussex
The Lindfield School, Special

Hampshire
Frogmore Junior School
Front Lawn Primary Academy, Primary
Horndean Technology College, Secondary
Icknield School, Special
Old Basing Infant School, Primary
Wildern School, Secondary

Kent
Aycliffe Community Primary School, Primary
Children’s House Montessori, Early Years
Foreland Fields School, Special
Four Elms Primary School, Primary
Holywell Primary School, Primary
Valley Invicta Primary School At Kings Hill, Primary
Valley Invicta Primary School At Leybourne Chase, Primary

Medway
Abbey Court Foundation Special School, Special
Brompton Westbrook Primary School, Primary
The Howard School, Secondary
Will Adams Centre, PRU

Oxfordshire
Woodstock Church of England Primary School, Primary

Portsmouth
Admiral Lord Nelson School, Secondary

Reading
Caversham Primary School, Primary

Slough
St Anthony’s Catholic Primary School, Primary
St Mary’s Church of England Primary School, Primary

Southampton
Fairisle Infant and Nursery School, Primary
Oakwood Primary School, Primary

Surrey
Heathside School, Secondary
St Joseph’s Catholic Primary School, Primary
Tillingbourne Junior School, Primary

West Sussex
Bourne Community College, Secondary
The Regis School, Secondary

South West

Including: Bath and North East Somerset, Bournemouth, Bristol, Cornwall, Devon, Dorset, Gloucestershire, Isles of Scilly, North Somerset, Plymouth, Poole, Somerset, South Gloucestershire, Swindon, Torbay, Wiltshire

Bournemouth
Canford Heath Junior School, Primary
Courthill Infant School, Primary

Bristol
Glenfrome Primary School, Primary
Holymead Primary School, Primary
West Town Lane Academy, Primary

Cornwall
Trewirgie Junior School, Primary

Dorset
Chickerell Primary Academy, Primary
Mountjoy School, Special
Mudeford Junior School, Primary
The Sir John Colfox Academy, Secondary

Poole
Ad Astra Infant School, Primary
Canford Heath Infant School, Primary
Canford Heath Junior School, Primary
Haymoor Junior School, Primary

Wiltshire
Charter Primary School, Primary
St Margaret’s Preparatory School, Primary

London

Including: Barking and Dagenham, Barnet, Bexley, Brent, Bromley, Camden, City of London, Croydon, Ealing, Enfield, Greenwich, Hackney, Hammersmith and Fulham, Haringey, Harrow, Havering, Hillingdon, Hounslow, Islington, Kensington and Chelsea, Kingston upon Thames, Lambeth, Lewisham, Merton, Newham, Redbridge, Richmond upon Thames, Southwark, Sutton, Tower Hamlets, Waltham Forest, Wandsworth, Westminster

Barking and Dagenham
Grafton Primary School, Primary

Barnet
Martin Primary School, Primary
St Paul’s CofE Primary School, Primary
Sunnyfields Primary School, Primary

Bexley
Langley Park School for Girls, Secondary
St Fidelis Catholic Primary School, Primary
St. Paul’s (Slade Green) Church of England Primary School, Primary
Northwood Primary School, Primary

Brent
Fryent Primary School, Primary
Preston Park Primary School, Primary

Bromley
Darrick Wood Junior School, Primary

Camden
Brecknock Primary School, Primary
Christ Church C of E Primary School, Primary
Kentish Town CE Primary School, Primary
Torriano Primary School, Primary

Croydon
Applegarth Academy, Primary
Elmwood Junior School, Primary

Ealing
Allenby Primary School, Primary
Hambrough Primary School, Primary
Havelock Primary School, Primary
North Ealing Primary School, Primary
St Ann’s School, Secondary

Enfield
Brettenham Primary School, Primary
George Spicer Primary School, Primary

Hackney
Millfields Community School, Primary

Hammersmith and Fulham
Wormholt Park Primary, Primary

Haringey
Welbourne Primary School, Primary

Harrow
Belmont School, Primary
Glebe Primary School, Primary
Heathland School, Primary
Newton Farm Nursery, Infant and Junior School, Primary
Norbury School, Primary
Pinner Park Junior School, Primary
St John Fisher Catholic Primary School, Primary
Stag Lane Junior School, Primary

Hillingdon
Deanesfield Primary School, Primary

Hounslow
Norwood Green Junior School, Primary

Islington
William Tyndale Primary School, Primary

Lambeth
Allen Edwards Primary School, Primary
Christ Church, Streatham Church of England Primary School, Primary
Jubilee Primary School, Primary
St Luke’s Church of England Primary School, Primary

Lewisham
Brindishe Green School, Primary
Cooper’s Lane Primary School, Primary
Rathfern Primary School, Primary

Merton
Dundonald Primary School, Primary
Merton Park Primary School, Primary
Perseid School, Special
The Sherwood School, Primary

Newham
Colegrave Primary School, Primary
Star Primary School, Primary
St Stephen’s Primary School, Primary

Redbridge
Avon House School, Independent
Glade Primary School, Primary
Highlands Primary School, Primary
John Bramston Primary School, Primary
Parkhill Junior School, Primary
SS Peter and Paul’s Catholic Primary School, Primary

Southwark
Southwark Park Primary School, Primary

Sutton
Avenue Primary School, Primary

Tower Hamlets
Arnhem Wharf Primary School, Primary
Bangabandhu Primary School, Primary
Bonner Primary School, Primary
Chisenhale Primary School, Primary
Elizabeth Selby Infant School, Primary
Globe Primary School, Primary
Hague Primary School, Primary
Osmani Primary School, Primary

Waltham Forest
Newport School, Primary
The Jenny Hammond Primary School, Primary

Wandsworth
Burntwood School, Secondary
Chestnut Grove School, Secondary
Earlsfield Primary School, Primary
Furzedown Primary School, Primary
Honeywell Junior School, Primary
Penwortham Primary School, Primary
Sacred Heart Catholic Primary School, Roehampton, Primary
Shaftesbury Park Primary School, Primary

Northern Ireland

Christ the Redeemer Primary School, Primary
Dundonald Primary School, Primary
Knockavoe School & Resource Centre, Special
Longstone Special School, Special
Portadown Integrated Primary School, Primary
Spires Integrated Primary School, Primary
St Columba’s College, Secondary
St Columba’s Primary School, Primary
St Mary’s High School, Secondary
St Patrick’s Primary School, Primary
St Patrick’s & St Brigid’s Primary School, Primary
St Paul’s Primary School, Belfast, Primary
Strangford Integrated College, Secondary
Whitehouse Primary School, Primary

Scotland

Including: Aberdeen City, Aberdeenshire, Angus, Argyll & Bute, Clackmannanshire, Dumfries & Galloway, Dundee City, East Ayrshire, East Dunbartonshire, East Lothian, East Renfrewshire, City of Edinburgh, Eilean Siar, Falkirk, Fife, Glasgow City, Highland, Inverclyde, Midlothian, Moray, North Ayrshire, North Lanarkshire, Orkney Islands, Perth & Kinross, Renfrewshire, Scottish Borders, Shetland Islands, South Ayrshire, South Lanarkshire, Stirling, West Dunbartonshire, West Lothian

Aberdeen City
Ashley Road School, Primary
Cults Academy, Secondary
Danestone Primary School, Primary
Riverbank School, Primary
Scotstown School, Primary

Aberdeenshire
Bervie School, Primary
Dunnottar School, Primary
Ellon Academy, Secondary
Pitmedden School, Primary
Torphins School, Primary

Argyll & Bute
Hermitage Academy, Secondary
Hermitage Primary School, Primary

Comhairle nan Eilean Siará
Sgoil Bhaile a Mhanaich (Balivanich), Primary

Dundee
High School Of Dundee ( Junior), Primary

East Ayrshire
Auchinleck Academy, Secondary
Barshare Primary School, Primary
Gargieston Primary School, Primary
Hillbank Early Childhood Centre, Nursery
Kilmarnock Academy, Secondary
Nether Robertland Primary School, Primary

East Dunbartonshire
Castlehill Primary School, Primary
Killermont Primary School, Primary

East Lothian
St Gabriel’s RC Primary School, Primary

East Renfrewshire
Barrhead High School, Secondary
Busby Primary School, Primary
Carolside Primary School, Primary
Eastwood High School
Giffnock Primary School, Primary
Kirkhill Primary School, Primary
Mearns Primary School, Primary
Netherlee Primary School, Primary
St Cadoc’s Primary School, Primary
St John’s Primary School, Primary
Williamwood High School, Secondary
Woodfarm High School, Secondary

Edinburgh, City of
Cramond Primary School, Primary
Dean Park Primary School, Primary
Firrhill High School, Secondary
Fox Covert Primary School, Primary
George Heriot’s School
George Watson’s College
Holy Cross RC Primary School, Primary
The Royal High School, Secondary

Falkirk
Braes High School, Secondary
Graeme High School, Secondary
Langlees Primary School, Primary
Maddiston Primary School, Primary
St Margaret’s Primary School, Primary

Fife
Commercial Primary School, Primary
Parkhill Primary School, Primary
Kinghorn Primary School, Primary
Kirkcaldy High School, Secondary

Glasgow City
Hyndland Secondary School, Secondary
St Paul’s (Shettleston) Primary School & Nursery Class, Primary
The Glasgow Academy, Primary

Highland
Aviemore Primary School, Primary
Crown Primary School, Primary
Glenurquhart Primary School, Primary
Lochardil Primary School, Primary

Inverclyde
Inverkip Primary, Primary
Moorfoot Primary School, Primary
Newark Primary School and Nursery, Primary and Early Years
Notre Dame High School, Secondary
St John’s Primary School, Primary
Wemyss Bay Primary School, Primary

Midlothian
Lasswade Primary School, Primary
Paradykes Primary School, Primary
Woodburn Primary School, Primary

Moray
Aberlour Primary School, Primary
Bishopmill Primary School, Primary
Findochty Primary School, Primary
Logie Primary School, Primary

North Ayrshire
Ardeer Primary School, Primary
Beith Primary School, Primary
Dykesmains Primary School, Primary
St Mary’s Primary School, Primary
Whitehirst Park Primary, Primary

North Lanarkshire
Balmalloch Primary School, Primary
Greenfaulds High School, Secondary
Orchard Primary School, Primary
Pentland School, Special
St Aidan’s Primary School, Primary
Woodlands Primary School, Primary

Perth and Kinross
Aberuthven Primary School, Primary
Dunbarney Primary School, Primary
Longforgan Primary School, Primary
Muthill Primary School, Primary
St Dominic’s RC Primary School, Primary
St John’s RC Academy, Primary
St Stephen’s RC Primary School, Primary

Renfrewshire
Arkleston Primary School, Primary
Bargarran Primary School, Primary
Gryffe High School, Secondary

Scottish Borders
Ayton Primary School, Primary

Shetland Islands
Cullivoe Primary School, Primary

South Ayrshire
Alloway Primary School, Primary
Barassie Primary School, Primary
Monkton Primary School, Primary
Muirhead Primary School, Primary
Sacred Heart Primary School, Primary
St John’s Primary School, Primary
St Patrick’s Primary School, Primary
Struthers Primary School, Primary
Symington Primary School, Primary
Tarbolton Primary School, Primary

South Lanarkshire
St John’s Primary School (Hamilton), Primary

West Lothian
Carmondean Primary School, Primary
Inveralmond Community High School, Secondary
Linlithgow Bridge Primary School, Primary
Low Port Primary School, Primary

Wales

Including: Blaenau Gwent, Bridgend, Caerphilly, Cardiff, Carmarthenshire, Ceredigion, Conwy, Denbighshire, Flintshire, Gwynedd, Isle of Anglesey, Merthyr Tydfil, Monmouthshire, Neath Port Talbot, Newport, Pembrokeshire, Powys, Rhondda, Cynon, Taff, Swansea, Torfaen, Vale of Glamorgan, Wrexham

Blaenau Gwent
Ystruth Primary School, Primary

Bridgend
Heronsbridge School, Special
Pil Primary School, Primary
The Bridge Alternative Provision, Pupil Referral Unit (PRU)

Caerphilly
Nant Y Parc Primary School, Primary

Cardiff
Coed Glas Primary School, Primary
Howardian Primary School, Primary
Meadowlane Primary School, Primary
Ninian Park Primary School, Primary

Carmarthenshire
Pembrey C.P. School, Primary

Flintshire
Alun School, Secondary

Isle of Anglesey
Ysgol David Hughes, Secondary

Neath Port Talbot
Blaengwrach Primary School, Primary
Crynallt Primary School, Primary
Ynysfach Primary School, Primary

Rhonnda Cynon Taff
Maesgwyn Special School, Special
Our Lady’s R.C. Primary School, Primary

Swansea
Bishopston Comprehensive School, Secondary
Gwyrosydd Primary School, Primary
Hafod Primary School, Primary
Oakleigh House School, Primary
Pentrehafod Comprehensive, Secondary
Terrace Road Primary School, Primary
Waunarlwydd Primary School, Primary
Y.G.G. Llwynderw, Primary
Ysgol Gymraeg Lon Las, Primary

Vale of Glamorgan
St Joseph’s R.C. Primary School, Primary
Ysgol y Ddraig, Primary

Channel Islands

Guernsey
La Houguette Primary School, Primary
St Martin’s Primary School, Primary

Jersey
FCJ Primary School, Primary
Les Landes School, Primary

Read next