Awarded schools

Silver

Here you can find a list of schools that have achieved the Silver: Rights Aware accreditation in the last three years.

Silver: Rights Aware is granted to schools that make good progress towards embedding the principles of the UN Convention on the Rights of the Child into their ethos and curriculum.

Silver: Rights Aware is the second stage of the Rights Respecting Schools Award, preceding Gold: Rights Respecting. Both accreditations are valid for a period of three years.

Find out which schools have achieved Gold.

North East England

Including: Darlington, Durham, Gateshead, Hartlepool, Middlesbrough, Newcastle upon Tyne, North Tyneside, Northumberland, Redcar and Cleveland, South Tyneside, Stockton-on-Tees, Sunderland

Darlington
Beaumont Hill Academy, Special
Gurney Pease Academy, Primary
Oakwood Learning Centre
Whinfield Primary School, Primary

Durham
Annfield Plain Infant School, Primary
Cassop Primary School, Primary
Croft Community School, Special
Delves Lane Primary School, Primary
Escomb Primary School, Primary
Esh Winning Primary School, Primary
Evergreen Primary School, Special
Hope Wood Academy, Special
Langley Park Primary School, Primary
Our Lady of the Rosary Roman Catholic Voluntary Aided Primary School, Primary
Our Lady Queen of Martyrs and St Joseph’s RC Federation, Primary
Ribbon School, Primary
St Andrew’s Primary School, Primary
St Bede’s Roman Catholic Voluntary Aided Primary School, Sacriston, Primary
St Cuthbert’s Roman Catholic Voluntary Aided Primary School, New Seaham, Primary
St Mary’s Roman Catholic Voluntary Aided Primary School, Blackhill, Primary
St Michael’s C of E Primary School, Primary

Gateshead
Eslington Primary School, Primary
Harlow Green Community Primary School, Primary
Lingey House Primary School, Primary
Ravensworth Terrace Primary School, Primary
The Cedars Academy, Special
Wardley Primary School, Primary
Windy Nook Primary School, Primary
Winlaton West Lane Community Primary School, Primary

Hartlepool
Stranton Primary School, Primary
Throston Primary School, Primary
Ward Jackson Primary School, Primary

Middlesbrough
Rose Wood Academy, Primary
St Augustine’s Catholic Primary School, Primary
St Joseph’s RC Primary School, Primary

Newcastle upon Tyne
Atkinson Road Primary Academy, Primary
Simonside Primary School, Primary

Redcar and Cleveland
Green Gates Primary School, Primary

Stockton-on-Tees
Bader Primary School, Primary
Bowesfield Primary School, Primary
Conyers School, Secondary
Egglescliffe Church of England Voluntary Controlled Primary School, Primary
St Joseph’s Roman Catholic Voluntary Aided Primary School, Billingham, Primary
Village Primary School, Primary
Westlands Academy, Special

Sunderland
Fulwell Junior School, Primary
Highfield Academy, Primary
South Hylton Primary Academy, Primary
Wessington Primary School, Primary

North West

Including: Blackburn with Darwen, Blackpool, Bolton, Bury, Cheshire East, Cheshire West and Chester, Cumbria, Halton, Knowsley, Lancashire, Liverpool, Manchester, Oldham, Rochdale, Salford, Sefton, St Helens, Stockport, Tameside, Trafford, Warrington, Wigan, Wirral

Blackpool
Woodlands School, Special

Bolton
Essa Primary School, Primary
Clarendon Primary School, Primary
Heathfield Primary School, Primary
St Thomas of Canterbury RC School, Primary

Cheshire East
Ashdene Primary School, Primary
Bunbury Aldersey CofE Primary School, Primary
Daven Primary School, Primary
Egerton Primary School, Primary
Gorsey Bank Primary School, Primary
St Oswald’s Worleston CofE Primary School, Primary

Cheshire West and Chester
Childer Thornton Primary School, Primary
The Acorns Primary and Nursery School, Primary
Upton Heath CofE Primary School
Whitby Heath Primary School, Primary

Cumbria
Fellview Primary School, Primary
Moorfield Learning Centre

Halton
Brookfields School, Special

Knowsley
Whiston Willis Community Primary School, Primary

Lancashire
Stoneyholme Community Primary School, Primary
St Paul’s Church of England Primary School
Thorneyholme Roman Catholic Primary School, Primary

Liverpool
Bishop Martin Church of England Primary School, Primary
Whitefield Primary School, Primary

Manchester
Abraham Moss Community School, All through
Acacias Community Primary School, Primary
All Saints CofE Primary School, Primary
Barlow Hall Primary School, Primary
Benchill Primary School, Primary
Bowker Vale Primary School, Primary
Button Lane Primary School, Primary
Cavendish Primary School, Primary
Chorlton CofE Primary School, Primary
Chorlton High School, Secondary
Chorlton Park Primary School, Primary
Co-op Academy Broadhurst, Primary
Holy Name Roman Catholic Primary School Manchester, Primary
Holy Trinity CofE Primary School, Primary
Irk Valley Community School, Primary
Lily Lane Primary School, Primary
Manchester Muslim Preparatory School, Independent
Moston Fields Primary School, Primary
Our Lady’s RC Primary School Manchester, Primary
Park View Community Primary, Primary
Rolls Crescent Primary School, Primary
Sandilands Primary School, Primary
St Ambrose RC Primary School, Primary
St Anne’s RC Primary School, Primary
St Catherine’s RC Primary School, Primary
St Cuthbert’s RC Primary School, Primary
St Dunstan’s RC Primary School, Primary
St Elizabeth’s Catholic Primary School, Primary
St John Bosco RC Primary School, Primary
St John’s RC Primary School, Primary
St Margaret’s CofE Primary School, Primary
St Mary’s RC Primary School Manchester, Primary
St Paul’s CofE Primary School, Primary
The Dean Trust Ardwick, Secondary
Webster Primary School, Primary

Rochdale
Bowlee Park Community Primary School, Primary

Sefton
Valewood Primary School, Primary

St Helens
Sherdley Primary School, Primary
St Ann’s Church of England Primary School, Primary

Tameside
Milton St John’s CofE Primary School, Primary

Trafford
Delamere School, Special
St Mary’s CofE Primary School, Primary
Templemoor Infant and Nursery School, Primary

Wirral
Brackenwood Junior School, Primary
Egremont Primary School
Elleray Park School, Special
Grove Street Primary School, Primary
Wirral Grammar School for Boys, Secondary

Yorkshire and the Humber

Including: Barnsley, Bradford, Calderdale, Doncaster, East Riding of Yorkshire, Kingston upon Hull, Kirklees, Leeds, North Lincolnshire, North East Lincolnshire, North Yorkshire, Rotherham, Sheffield, Wakefield, York

Barnsley
Birkwood Primary School, Primary

Calderdale
Wainstalls School, Primary

Kirklees
Moldgreen Community Primary School, Primary

Leeds
Farsley Springbank Primary School, Primary

North East Lincolnshire
Oasis Academy Nunsthorpe, Primary

North Yorkshire
Broomfield School, Primary
Glusburn Community Primary School, Primary
Romanby Primary School, Primary

Rotherham
Maltby Manor Academy, Primary

Sheffield
Byron Wood Primary Academy, Primary
Dobcroft Infant School, Primary
Mosborough Primary School, Primary
Totley All Saints Church of England Voluntary Aided Primary School, Primary

West Midlands

Including: Birmingham, Coventry, Dudley, Herefordshire, Sandwell, Shropshire, Solihull, Staffordshire, Stoke-on-Trent, Telford and Wrekin, Walsall, Warwickshire, Wolverhampton, Worcestershire

Birmingham
Acocks Green Primary School, Primary
Alston Primary School, Primary
Arden Primary School, Primary
Beeches Junior School, Primary
Billesley Primary School, Primary
Bordesley Green Primary School, Primary
Bournville Junior School, Primary
Brearley Nursery School, Early Years
Brownmead Primary Academy, Primary
Castle Vale Nursery School, Early Years
Cedars Academy, Primary
Chad Vale Primary School, Primary
Cherry Orchard Primary School, Primary
Clifton Primary School, Primary
Colmore Infant and Nursery School, Primary
Elms Farm Community Primary School, Primary
English Martyrs’ Catholic Primary School, Primary
Fairway Primary Academy, Primary
Firs Primary School, Primary
Gossey Lane Academy, Primary
Great Barr Primary School, Primary
Greet Primary School, Primary
Grendon Primary School, Primary
Hall Green Infant School, Primary
Hawthorn Primary School, Primary
Highters Heath Nursery School, Early Years
Hill West Primary School, Primary
Holland House Infant School and Nursery, Primary
Hollywood Primary School, Primary
Holte School, Secondary
Jakeman Nursery School, Early Years
Ladypool Primary School, Primary
Lea Forest Primary Academy, Primary
Lillian de Lissa Nursery School, Early Years
Lyndon Green Junior School, Primary
Mansfield Green E-ACT Academy, Primary
Merritts Brook Primary E-ACT Academy, Primary
Moseley School, Secondary
Nansen Primary School, Primary
Nelson Primary School, Birmingham, Primary
Our Lady’s Catholic Primary School, Primary
Oscott Manor School, Special
Priestley Smith School, Special
Regents Park Community Primary School, Primary
Rockwood Academy, Secondary
Selly Oak Nursery School, Early Years
Selly Oak Trust School, Special
Sladefield Infant School, Primary
St Ambrose Barlow Catholic Primary School, Primary
St Benedict’s Primary School, Primary
St Chad’s Catholic Primary School, Primary
St Francis Catholic Primary School, Primary
St George’s School Edgbaston, Independent
St Mary’s Church of England Primary School, Primary
St Wilfrid’s Catholic Junior and Infant School, Primary
Stockland Green School, Secondary
The Oaks Primary School, Primary
Tile Cross Academy, Secondary
Timberley Academy, Primary
Topcliffe Primary School, Primary
Turves Green Primary School, Primary
Victoria School, Special
Walmley Junior School, Primary
Washwood Heath Academy, Secondary
Welford Primary School, Primary
Welsh House Farm Community School and Special Needs Resources Base, Primary
West Heath Nursery School, Early Years
Wheelers Lane Primary School, Primary
Woodthorpe Junior and Infant School, Primary
World’s End Infant and Nursery School, Early Years
Wychall Primary School, Primary
Yarnfield Primary School, Primary

Dudley
Bromley Hills Primary School, Primary
Milking Bank Primary School, Primary
Netherbrook Primary School, Primary

Herefordshire
Weston-under-Penyard CofE Primary School, Primary
Whitchurch CofE Primary School, Primary

Sandwell
Highfields Primary School, Primary
Rowley Hall Primary School, Primary

Shropshire
Gobowen Primary School, Primary

Staffordshire
Burton Fields School, Primary
Cheadle Primary School, Primary
St Leonard’s Primary School, Primary

Walsall
Castlefort Junior Mixed and Infant School, Primary
St Giles Church of England Primary School, Primary
Walsall Wood School, Primary

Warwickshire
Camp Hill Primary School, Primary
Lawrence Sheriff School, Secondary

Wolverhampton
Uplands Junior School, Primary

East Midlands

Including: Derby, Derbyshire, Leicester, Leicestershire, Lincolnshire, Northamptonshire, Nottingham, Nottinghamshire, Rutland

Derbyshire
South Normanton Nursery School, Early Years

Leicester
Inglehurst Junior School, Primary
Queensmead Primary Academy, Primary

Leicestershire
Brocks Hill Primary School, Primary

Lincolnshire
Ambergate Sports College, Special
Church Lane Primary School, Primary
The Harrowby Church of England Infant School, Grantham, Primary
The National Church of England Junior School, Grantham, Primary
The Sandon School, Special

Northamptonshire
Kingsthorpe Grove Primary School, Primary

East of England

Including: Bedford Borough, Bedfordshire Central, Cambridgeshire, Essex, Hertfordshire, Luton, Norfolk, Peterborough, Southend on Sea, Suffolk, Thurrock

Essex
Mildmay Infant and Nursery School, Early Years
North Primary School and Nursery, Primary
R A Butler Junior School, Primary
St Michael’s Church of England Voluntary Aided Junior School, Primary
The Basildon Upper Academy, Secondary

Hertfordshire
Andrews Lane Primary School, Primary
Chater Infant School, Primary
Holywell Primary School, Primary
Hurst Drive Primary School, Primary
St Rose’s Catholic Infants School, Primary

Peterborough
Castor CofE Primary School, Primary

Suffolk
Houldsworth Valley Primary Academy, Primary

South East England

Including: Bracknell Forest, Brighton and Hove, Buckinghamshire, East Sussex, Hampshire, Isle of Wight, Kent, Medway, Milton Keynes, Oxfordshire, Portsmouth, Reading, Slough, Southampton, Surrey, West Berkshire, West Sussex, Windsor and Maidenhead, Wokingham

Buckinghamshire
Denham Green E-Act Academy, Primary
Iver Heath Infant School and Nursery, Primary
Marlow Church of England Infant School, Primary

East Sussex
Hazel Court School, Special
St Mary Magdalene Catholic Primary School, Primary

Hampshire
Alton Infant School, Primary
Bransgore Church of England Primary School, Primary
Broughton Primary School, Primary
Calthorpe Park School, Secondary
Cliddesden Primary School, Primary
Frogmore Junior School, Primary
Heathfield Special School, Special
Oak Lodge School, Special
Sarisbury Church of England Junior School, Primary
St Francis Special School, Special

Isle of Wight
Niton Primary School, Primary
The Bay Church of England Primary School, Primary

Kent
Brunswick House Primary School, Primary
Children’s House Montessori, Early Years
Five Acre Wood School, Special
Four Elms Primary School, Primary
Lady Joanna Thornhill Endowed Primary School, Primary
Laleham Gap School, Special
St Nicholas’ School, Special
Valley Invicta Primary School at Holborough Lakes, Primary
Valley Invicta Primary School At Kings Hill, Primary

Medway
Byron Primary School, Primary
Hempstead Junior School, Primary
Luton Infant & Nursery School, Primary
Sir Joseph Williamson’s Mathematical School, Secondary
Trinity School and College, Independent

Oxfordshire
St Andrew’s Church of England Primary School, Primary
Woodstock Church of England Primary School, Primary

Portsmouth
Trafalgar School, Secondary

Reading
The Rocking Horse Montessori Nursery, Early Years

Slough
Pippins School, Primary

Southampton
Freemantle Church of England Community Academy, Primary
Shirley Infant School, Primary

Surrey
Audley Primary School, Primary
Beauclerc Infant and Nursery School, Primary
Beaufort Primary School, Primary
Holy Trinity CofE Primary School, Primary
St Joseph’s Catholic Primary School, Primary
Trinity Oaks Church of England Primary School, Primary

West Berkshire
Brookfields Special School, Special

West Sussex
Fernhurst Primary School, Primary
Petworth CofE Primary School, Primary
The Angmering School, Secondary
Warninglid Primary School, Primary
William Penn School, Primary

Wokingham
Evendons Primary School, Primary

South West

Including: Bath and North East Somerset, Bournemouth, Bristol, Cornwall, Devon, Dorset, Gloucestershire, Isles of Scilly, North Somerset, Plymouth, Poole, Somerset, South Gloucestershire, Swindon, Torbay, Wiltshire

Bath and North East Somerset
Saltford CofE Primary School, Primary

Bristol
Bannerman Road Community Academy, Primary
Redfield Educate Together Primary Academy, Primary
Venturers’ Academy, Special

Cornwall
Lostwithiel School, Primary
Nanpean Community Primary School, Primary
Trewirgie Junior School, Primary

Devon
Clyst Vale Community College, Secondary
East Allington Primary School, Primary
St Michael’s Church of England Primary School, Primary
Teign School, Secondary

Dorset
Hillside Community First School, Primary
Mountjoy School, Special

Gloucestershire
Steam Mills Primary School, Primary

Poole
Courthill Infant School, Primary
Longspee School, Special
Victoria Education Centre, Special

Somerset
Community Middle School, Secondary
Elmwood School, Special
Parkfield Primary School, Primary
Penrose School, Special
Reckleford Community School and Children’s Centre, Primary

Swindon
Oliver Tomkins Primary School, Primary

Wiltshire
Corsham Primary School, Primary
Royal Wootton Bassett Academy, Secondary

London

Including: Barking and Dagenham, Barnet, Bexley, Brent, Bromley, Camden, City of London, Croydon, Ealing, Enfield, Greenwich, Hackney, Hammersmith and Fulham, Haringey, Harrow, Havering, Hillingdon, Hounslow, Islington, Kensington and Chelsea, Kingston upon Thames, Lambeth, Lewisham, Merton, Newham, Redbridge, Richmond upon Thames, Southwark, Sutton, Tower Hamlets, Waltham Forest, Wandsworth, Westminster

Barking and Dagenham
Dorothy Barley Infants’ School, Primary
William Bellamy Primary School, Primary

Barnet
Colindale Primary School, Primary
Holly Park Primary School, Primary
St Vincent’s Catholic Primary School, Primary

Bexley
Barrington Primary School, Primary
Birkbeck Primary School, Primary

Brent
Fryent Primary School, Primary
Kingsbury High School, Secondary
Mount Stewart Junior School, Primary
Preston Park Primary School, Primary

Bromley
Alexandra Infant School, Primary
Perry Hall Primary School, Primary

Camden
Brookfield Primary School, Primary
Carlton Primary School, Primary
Regent High School, Secondary

Croydon
Oasis Academy Ryelands, Primary
The Woodside Academy, Primary

Ealing
Blair Peach Primary School, Primary
Dormers Wells Junior School, Primary
John Perryn Primary School, Primary
North Ealing Primary School, Primary

Enfield
Walker Primary School, Primary

Greenwich
Bannockburn Primary School, Primary
St Olave’s Prep School, Primary

Hackney
Gainsborough Primary School, Primary
Hackney New Primary School, Primary
St Matthias Church of England Primary School, Primary

Haringey
Duke’s Aldridge Academy, Secondary

Harrow
Elmgrove Primary School & Nursery, Primary
Grimsdyke School, Primary
Kenmore Park Infant and Nursery School, Primary
St John’s Church of England School, Primary
Stanburn Primary School, Primary

Havering
Drapers’ Maylands Primary School, Primary
Dycorts School, Special
Parklands Junior School, Primary
Ravensbourne School, Special

Hillingdon
Harlyn Primary School, Primary
Minet Nursery and Infant School, Primary
The Willows School, Special

Hounslow
Alexandra Primary School, Primary
Cranford Primary School, Primary
Norwood Green Junior School, Primary
Wellington Primary School, Primary

Kensington & Chelsea
Oxford Gardens Primary School, Primary

Lambeth
Granton Primary School, Primary
Henry Cavendish Primary School, Primary
Hitherfield Primary School, Primary
St John’s Angell Town Church of England Primary School, Primary
Telferscot Primary School, Primary

Lewisham
Downderry Primary School, Primary

Merton
St Mark’s Primary School, Primary

Newham
Brampton Primary School, Primary
Godwin Junior School, Primary
Star Primary School, Primary
West Ham Church Primary School, Primary

Redbridge
Avon House School, Independent
Oakdale Infants’ School, Primary

Richmond upon Thames
St James’s Roman Catholic Primary School, Primary

Sutton
Carew Academy, Special

Tower Hamlets
Canon Barnett Primary School, Primary
Globe Primary School, Primary
Malmesbury Primary School, Primary
Smithy Street School, Primary

Waltham Forest
Dawlish Primary School, Primary
Gwyn Jones Primary School, Primary
Hornbeam Academy, Special
South Grove Primary School, Primary
The Jenny Hammond Primary School, Primary

Wandsworth
Chestnut Grove Academy, Secondary
Our Lady Queen of Heaven RC School, Primary
Thomas’s London Day School, Clapham, Primary
Wandsworth Hospital and Home Tuition Service, PRU

Northern Ireland

Including: Belfast, North Eastern, South Eastern, Southern, Western

Belfast
De La Salle College, Secondary
Euston Street Primary School, Primary
Harberton Special School, Special
Knockbreda Nursery School, Nursery

North Eastern
Camphill Primary School, Primary
Duneane Primary School, Primary
Kilronan Special School, Special
Moneynick Primary School, Primary
St Columba’s Primary School, Primary

South Eastern
Bangor Academy and Sixth Form College, Secondary
Holy Evangelist Primary School, Primary
Moira Primary School, Primary
Moneyrea Primary School, Primary
Nendrum College, Secondary
Our Lady and St Patrick Primary School, Primary
Pond Park Primary School, Primary
Rathmore Primary School, Primary
Rowandale Integrated Primary School, Primary
St Columbanus’ College, Secondary
St Joseph’s Primary School, Carryduff, Primary
St Mary’s High School, Downpatrick, Secondary
St Mary’s Primary School, Ardglass, Primary
St Mary’s Primary School, Newcastle, Primary
Strangford Integrated College, Secondary

Southern
Bangor Grammar School, Secondary
Lisanally Special School, Special
Mount St Catherine’s Primary School, Primary
St Clare’s Abbey Primary School, Newry, Primary
St Patrick’s Primary School, Ballymaghery, Primary

Scotland

Including: Aberdeen City, Aberdeenshire, Angus, Argyll & Bute, Clackmannanshire, Dumfries & Galloway, Dundee City, East Ayrshire, East Dunbartonshire, East Lothian, East Renfrewshire, City of Edinburgh, Eilean Siar, Falkirk, Fife, Glasgow City, Highland, Inverclyde, Midlothian, Moray, North Ayrshire, North Lanarkshire, Orkney Islands, Perth & Kinross, Renfrewshire, Scottish Borders, Shetland Islands, South Ayrshire, South Lanarkshire, Stirling, West Dunbartonshire, West Lothian

Aberdeen City
Airyhall School, Primary
Bramble Brae School, Primary
Brimmond School, Primary
Danestone Primary School, Primary
Woodside School, Primary

Aberdeenshire
Crathes School, Primary
Johnshaven School, Primary
Mearns Academy, Secondary
Mintlaw Primary School, Primary
Strathburn Primary School, Primary

Angus
Auchterhouse Primary School, Primary
Arbroath High School, Secondary
Rossie Young People’s Trust, Special

Argyll & Bute
Dunoon Primary School, Primary
Kilcreggan Primary School, Primary
Lochdonhead Primary School, Primary
Ulva Primary School, Primary

Comhairle nan Eilean Siará
Daliburgh School, Primary
Laxdale Primary School, Primary

Dumfries & Galloway
Brydekirk School, Primary

Dundee City
High School of Dundee

East Ayrshire
Cumnock Academy, Secondary
Dalrymple Primary School, Primary
Fenwick Primary School, Primary
Gargieston Primary School, Primary
Hillhead Primary School, Primary
Nether Robertland Primary School, Primary
St Joseph’s Academy, Secondary

East Dunbartonshire
Bearsden Primary School, Primary

East Lothian
Law Primary School, Primary
The Compass School, Primary

East Renfrewshire
Cross Arthurlie Primary School, Primary
Saint Clare’s Primary School, Primary
Uplawmoor Primary School, Primary

Edinburgh, City of
Bruntsfield Primary School, Primary
Canal View Primary School, Primary
Clermiston Primary School, Primary
Craigmount High School, Secondary
Cramond Primary School, Primary
Fox Covert Primary School, Primary
Parsons Green Primary School, Primary
Prospect Bank School, Special
Stockbridge Primary School, Primary
Wester Hailes Education Centre, Secondary

Falkirk
Carmuirs Primary School, Primary
Graeme High School, Secondary
Larbert High School, Secondary
Langlees Primary School, Primary

Fife
Burntisland Primary School, Primary
Inverkeithing High School, Secondary
Lynburn Primary School, Primary
St Patrick’s R C Primary School, Primary
Touch Primary School, Primary

Glasgow City
Castlemilk High School, Secondary
Hyndland Secondary School, Secondary
Quarry Brae Primary School, Primary
Smithycroft Secondary School, Secondary
St Bride’s Primary School, Primary
The Glasgow Academy (Senior School), Secondary

Highland
Aviemore Primary School, Primary
Bonar Bridge Primary School, Primary
Cromarty Primary School, Primary
Dornoch Primary, Primary
Glenurquhart Primary School, Primary
Inverness Royal Academy, Secondary
Kirkhill Primary School, Primary

Inverclyde
Aileymill Primary School, Primary
Hillend Children’s Centre, Nursery
St Ninian’s Primary School, Primary

Midlothian
Beeslack Community High School, Secondary

Moray
Bishopmill Primary School, Primary
Dallas Primary School, Primary
Findochty Primary School, Primary
Knockando Primary School, Primary
Lhanbryde Primary School, Primary
Newmill Primary School, Primary
Speyside High School, Secondary
St Peter’s RC Primary School, Primary

North Ayrshire
Ardeer Primary School, Primary
Ardrossan Academy, Secondary
Brodick Primary School, Primary
Corrie Primary School, Primary
Fairlie Primary School, Primary
Gateside Primary School, Primary
Glebe Primary School, Primary
Hayocks Primary School, Primary
Kilmory Primary School, Primary
Lawthorn Primary School, Primary
Pirnmill Primary School, Primary
Mayfield Primary School, Primary
Shiskine Primary School, Primary
St Anthony’s Primary School, Primary
St Luke’s Primary School, Primary
St Mary’s Primary School, Primary
St Matthew’s Academy, Secondary
Whiting Bay Primary School, Primary

North Lanarkshire
Bellshill Academy, Secondary
Eastfield Primary School, Primary
Greenfaulds High School, Secondary
Holy Cross Primary School
Kilsyth Academy, Secondary
Lawmuir Primary School, Primary
Morningside Primary School, Primary
New Monkland Primary School, Primary
Noble Primary School, Primary
Our Lady’s High School – Motherwell, Secondary
Shawhead Primary School, Primary
St Aidan’s Primary School. Primary
Victoria Primary School, Primary

Perth and Kinross
Aberuthven Primary School, Primary
Burrelton Primary School, Primary
Fossoway Primary School, Primary
Kinnoull Primary School, Primary
Perth Grammar School, Secondary
Ruthvenfield Primary School, Primary
Stanley Primary School, Primary

Renfrewshire
Newmains Primary School, Primary
Thorn Primary School, Primary

South Ayrshire
Carrick Academy, Secondary
Colmonell Primary School, Primary
Dailly Primary School, Primary
Doonfoot Primary School, Primary
Fisherton Primary School, Primary
Gardenrose Primary School, Primary
Heathfield Primary School, Primary
Minishant Primary School, Primary
Sacred Heart Primary School, Primary

South Lanarkshire
Auchinraith Primary School, Primary
Chatelherault Primary School, Primary
Sandford Primary School, Primary

Stirling
Bannockburn High School, Secondary

West Dunbartonshire
Dalreoch Primary School, Primary

West Lothian
Inveralmond Community High School, Secondary
St Margaret’s Academy, Secondary
St Paul’s Primary School, Primary
Westfield Primary School, Primary

Wales

Including: Blaenau Gwent, Bridgend, Caerphilly, Cardiff, Carmarthenshire, Ceredigion, Conwy, Denbighshire, Flintshire, Gwynedd, Isle of Anglesey, Merthyr Tydfil, Monmouthshire, Neath Port Talbot, Newport, Pembrokeshire, Powys, Rhondda, Cynon, Taff, Swansea, Torfaen, Vale of Glamorgan, Wrexham

Blaenau Gwent
Blaen-Y-Cwm C.P. School, Primary
Coed -y- Garn Primary School, Primary
Pen-Y-Cwm Special School, Special
St Mary’s Roman Catholic Primary School, Brynmawr, Primary

Bridgend
Bryncethin Primary School, Primary
Cwmfelin Primary School, Primary
Nantymoel Primary School, Primary
Ysgol y Ferch o’r Sger, Primary

Caerphilly
Cwmaber Infant School, Primary
St Gwladys Bargoed School, Primary
Waunfawr Primary School, Primary
White Rose Primary, Primary

Cardiff
Coed Glas Primary School, Primary
Coryton Primary School, Primary
Howardian Primary School, Primary
Hywel Dda Primary School, Primary
Ninian Park Primary School, Primary
Radnor Primary School, Primary
Roath Park Primary School, Primary
St Bernadette’s R.C. Primary School, Primary
St John Lloyd RC Primary School, Primary
St Joseph’s R.C. Primary School, Primary
Tongwynlais Primary School, Primary
Tredegarville C.I.W. Primary School
Trelai Primary School, Primary
Ysgol Gymraeg Melin Gruffydd, Primary

Carmarthenshire
Llandeilo C.P. School, Primary

Ceredigion
Ysgol Aberporth, Primary
Ysgol Gynradd Llanilar, Primary

Neath Port Talbot
Crymlyn Primary School, Primary

Newport
Ysgol Bryn Derw, Primary

Rhondda Cynon Taf
Hawthorn Primary School, Primary
Maesgwyn Special School, Special
Park Lane Special School, Special
Ysgol Gyfun Rhydywaun, Secondary

Swansea
Bishop Vaughan R.C. School, Secondary
Oakleigh House School, Primary
Olchfa School, Secondary
Penyrheol Primary School, Primary
Sketty Primary School, Primary
Ysgol Gyfun Gwyr, Primary

Torfaen
Crownbridge Special Day School, Special
Griffithstown Primary School, Primary

The Channel Islands, including Jersey

Guernsey
Forest Primary School, Primary
Hautes Capelles Primary School, Primary
La Houguette Primary School, Primary
Les Beaucamps High School, Secondary
Le Rondin School, Primary
St Martin’s Primary School, Primary
The Grammar School, Secondary

Jersey
Beaulieu Convent School, Secondary
FCJ Primary School
Janvrin School, Primary
Jersey College for Girls, Secondary
Hautlieu School, Secondary
Les Landes School, Primary
Trinity School, Primary

International

Spain
International School of Catalunya, All through

Turkey
Ozel Bandirma Koleji Ilkokulu, Primary

Read next